Co to jest fotowoltaika?
Co to jest fotowoltaika? Jakie ma ona znaczenie dla ekologii i ochrony środowiska? I wreszcie: jakie są realne koszty jej montażu?
Nasza firma już od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu i w montażu paneli fotowoltaicznych, czyli właśnie w fotowoltaice. Na naszym blogu regularnie umieszczamy wpisy, które poruszają różne tematy związane z pozyskiwaniem energii ze słońca oraz z innych odnawialnych źródeł. Dzisiejszy wpis będzie nieco inny, ponieważ postaramy się odpowiedzieć na bardzo proste i jednocześnie najważniejsze dla branży, w której działamy pytania: Co to jest fotowoltaika? Jakie ma ona znaczenie dla ekologii i ochrony środowiska? I wreszcie: jakie są realne koszty jej montażu?
Co rozumiemy pod hasłem Fotowoltaika?
Termin fotowoltaika oznacza proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Wykorzystuje się do tego panele słoneczne, które fachowo nazywane są właśnie panelami fotowoltaicznymi. Są one produkowane w formie krzemowych płyt i montuje się je najczęściej na dachach domów jednorodzinnych lub innego typu budynków, przede wszystkim budynków biurowych oraz coraz częściej bloków mieszkalnych. Ilość wykorzystywanych paneli fotowoltaicznych z roku na rok się zwiększa, także w naszym kraju. Coraz więcej osób dostrzega bowiem w inwestycji w instalacje fotowoltaiczne skuteczny sposób na ograniczenie ponoszonych kosztów, związanych z korzystania z energii elektrycznej, a przy tym biorą pod uwagę także to, że wykorzystanie do produkcji energii odnawialnych źródeł, czyli w tym wypadku promieni słonecznych, sprawia, że nie niszczy się przy tym środowiska naturalnego. Fotowoltaika jest więc połączeniem ekonomii z ekologią.
Dlaczego pozyskiwanie energii ze słońca jest rozwiązaniem ekologicznym?
Przede wszystkim dlatego, że produkcja energii pozyskiwanej ze słońca nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Inaczej jest oczywiście w przypadku produkcji energii z wykorzystaniem paliw kopalnianych, przy użyciu których w trakcie produkcji energii wytwarza się dużo trafiających do atmosfery i szkodliwych dla środowiska pyłów. Paliwa kopalniane dostępne są poza tym w ograniczonych ilościach i może nastąpić taki moment, że ich zasoby ziemskie się po prostu skończą. Będzie to miało również wpływ na rosnące ceny pozyskiwanej przy ich użyciu energii. Światło słoneczne, które jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w fotowoltaice, o ile nie zdarzy się nic nieprzewidywalnego, powinno być dostępne zawsze w takich samych ilościach i dawać człowiekowi możliwość produkowania ekologicznej energii.
W jaki sposób działa fotowoltaika?
Jak już wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne są wykonywane z krzemu. Jest on w stanie przechwytywać najmniejsze jednostki światła słonecznego, czyli fotony i w tym czasie wprawia w ruch produkujące energię elektryczną elektrony. Z paneli słonecznych płynie wtedy prąd stały, który w inwerterze solarnym jest zmieniany na możliwy do wykorzystania do zasilania domowych urządzeń elektrycznych prąd zmienny. Wytworzony prąd następnie musi pokonać drogę przez układ zabezpieczający, by dotrzeć do sieci, z której może być już wykorzystywany.
Żeby panele fotowoltaiczne miały dobrą wydajność, muszą być zamontowane w takim miejscu, w którym będą miały najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Optymalnym kierunkiem skierowania paneli słonecznych jest południe. Najczęściej są one umieszczane na dachach budynków, ale jeżeli nie ma takiej możliwości, wtedy można je również umieścić na elewacji lub na terenie przylegającej do budynku posesji.
Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?
Celem zainwestowania w fotowoltaikę jest uniezależnienie się od sług dostawców energii i rozpoczęcie produkowania własnej energii elektrycznej w takiej ilości, żebyśmy byli w stanie spełnić oczekiwania własnego gospodarstwa domowego. W tym celu konieczne jest precyzyjne zaplanowanie instalacji, które będzie obejmowało dobranie odpowiedniej ilości i mocy paneli fotowoltaicznych oraz miejsca ich montażu. Po zamontowaniu paneli słonecznych nie trzeba już się martwić żadnymi dodatkowymi kosztami. Panele są bowiem praktycznie bezawaryjne i będą mogły pracować przez około 25 lat. Zwrot kosztów inwestycji nastąpi natomiast już po około 6-7 latach ich stosowania. Wtedy zużywana w gospodarstwie energia elektryczna staje się już darmowa.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami