Co to są kolektory słoneczne?
W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy naszym czytelnikom krok po kroku, jakie są kolejne etapy montażu instalacji fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych lub nawet na dachach bloków mieszkalnych są coraz częstszym widokiem w polskich miastach i w polskich wsiach. Fotowoltaika umożliwia bowiem osiągnięcie znacznych oszczędności związanych z kosztami zużywanej energii elektrycznej, a przy tym nie ma żadnego negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego, co w XXI wieku w związku z problemami, a jakimi człowiek musi się coraz częściej zmagać, jest naprawdę bardzo istotne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy naszym czytelnikom krok po kroku, jakie są kolejne etapy montażu instalacji fotowoltaicznych.
Etap I – Precyzyjne zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej
Od tego zawsze się zaczyna. Bez precyzyjnego zaplanowania fotowoltaiki, jej wykorzystanie może być bowiem dla inwestora mało opłacalne. Dzięki sporządzeniu na początku precyzyjnego planu, który zawiera m.in. dobranie optymalnej mocy paneli fotowoltaicznych oraz wybranie optymalnego miejsca ich montażu, pozornie wysokie, jednorazowe koszty inwestycji z biegiem czasu umożliwiają osiągnięcie naprawdę znaczących oszczędności. Z prawidłowo zaplanowaną instalacją fotowoltaiczną wystarczy kilka lat, żeby móc korzystać z prądu całkowicie za darmo!
Prawidłowym zaplanowaniem instalacji fotowoltaicznej zajmie się oczywiście firma, której zlecą Państwo to zadanie. My polecamy oczywiście swoje usługi. Posiadamy już wieloletnie doświadczenie pracy w branży i możemy się pochwalić wieloma zrealizowanymi inwestycjami. Gwarantujemy Państwu precyzyjne dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej, tak żeby koszty jej montażu były jak najniższe, oraz wybór takiego miejsca na dachu, elewacji lub na terenie Państwa posesji, w którym panele będą miały dostęp do największej ilości promieni słonecznych. Po wybraniu najlepszego miejsca umieszczenia paneli dobierzemy również optymalne komponenty instalacji.
Montaż wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej
Po precyzyjnym zaplanowaniu wszystkich elementów instalacji, omówieniu planów z inwestorem i uzyskaniu jego akceptacji, można przystąpić do montażu paneli fotowoltaicznych i całej instalacji. Na początku zawsze montuje się w zaplanowanym miejscu przy użyciu haków mocujących specjalny stelaż, do którego później są dokładane kolejne elementy instalacji. Sposób umieszczenia stelaża zależy od rodzaju znajdującego się na dachu pokrycia. Panele są montowane do stelaża przy użyciu specjalnych klamer. Najtrudniejsze zadanie podczas montażu instalacji fotowoltaicznej jest wówczas, gdy na dachu znajdują się dachówki ceramiczne. Wtedy monter musi nieco je unieść i podłożyć pod nie tzw. łapy, do których dopiero mogą zostać przykręcone profile, a potem panele.
Montaż paneli fotowoltaicznych nie trwa zazwyczaj zbyt długo i całość można domknąć w jeden dzień.
Podłączenie instalacji do sieci elektrycznej i sprawdzenie poprawności instalacji
Ostatnim etapem montażu instalacji fotowoltaicznej jest jej podłączenie do sieci elektrycznej oraz sprawdzenie poprawności jej działania. Po zainstalowaniu fotowoltaiki trzeba zgłosić zakończenie instalacji do Zakładu Energetycznego. Później w ciągu maksymalnie 30 dni zostanie w domu wymieniony licznik energii elektrycznej na dwukierunkowy. Zostanie również sprawdzone, czy panele i cały system został prawidłowo zainstalowany oraz zostanie wydana zgodna na jego użytkowanie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami