Jak działa pompa ciepła?
Rosnące ceny paliw stałych sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania. Wzrasta tym samym popularność pomp ciepła. Inwestycja w tego rodzaju urządzenia grzewcze jest kosztowna, ale wydatek stosunkowo szybko się zwraca. Co więcej, pompy ciepła są nie tylko komfortowe w obsłudze, ale też bezemisyjne. Nie generują spalin, przez co nie zanieczyszczają atmosfery. Korzyści z ich montażu jest, jak widać wiele. Nie wszyscy jednak wiedzą, na jakich zasadach takie pompy działają.
Na czym polega działanie pompy ciepła?
Działanie pompy ciepła wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane. Często porównuje się je nawet z działaniem jednego z najpopularniejszych urządzeń w domu, a dokładniej lodówki. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię z otoczenia. Wiele zależy jednak od tego, o jakim rodzaju pompy ciepła mowa. Na rynku znaleźć można urządzenia czerpiące energię z różnych zasobów naturalnych – z gruntu, wody lub powietrza. Nasza firma zajmuje się montażem pomp ciepła czerpiących energię z powietrza, z tego też powodu opiszemy działanie powietrznej pompy ciepła.
Zasady działania powietrznej pompy ciepła
Podstawowa zasada działania każdej pompy ciepła polega na przekazaniu ciepła pobranego z dolnego źródła ciepła, czyli strefy o niższej temperaturze do górnego źródła ciepła, czyli strefy o wyższej temperaturze. W naszym przypadku dolnym źródłem ciepła jest powietrze. To z niego cyrkulujący w zamkniętym obiegu czynnik roboczy odbiera ciepło podczas parowania w niskich temperaturach. Po zmianie stanu skupienia na gazowy czynnik trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego temperatura i ciśnienie. W takiej formie może zostać wykorzystany do ogrzania wody grzewczej lub użytkowej.
Chcesz dowiedzieć się, czy jest to dobry pomysł dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na pytania.