Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?
Wiele osób uważa, że panele słoneczne są opłacalne jedynie w słoneczne i ciepłe dni, a takich w Polsce jest zbyt mało, by warto było inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Nie jest to prawda.
Wiele osób uważa, że panele słoneczne są opłacalnym rozwiązaniem jedynie w słoneczne i ciepłe dni, a takich w Polsce jest zbyt mało, by warto było inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Nie jest to prawda. Temperatura nie ma znacznego wpływu na działanie tej technologii (zbyt duża może jej wręcz zaszkodzić, nagrzewając panele), a współczesne instalacje fotowoltaiczne są zaprojektowane tak, by działały efektywnie przez cały rok i tworzyły odpowiednią ilości energii nawet w pochmurne dni. Nie oznacza to jednak, że pora roku i pogoda nie mają żadnego wpływu na wydajność paneli słonecznych.
Wydajność paneli słonecznych w różnych porach roku
Warto pamiętać, że panele słoneczne produkują energię wyłącznie w dzień. Im szybciej nadchodzi zmierzch, tym krócej słońce pada na instalację i w efekcie mniejsza ilość promieniowania może zostać przemieniona w prąd. To właśnie długość dnia ma największy wpływ na wydajność paneli. Powoduje to na przykład, że w czerwcu ilość wytworzonej energii może być czterokrotnie większa niż w styczniu. Nie oznacza to jednak, że w zimę lub jesień własna energia elektryczna nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Promieni słonecznych jest na tyle dużo, by instalacja wciąż była opłacalna. Do tego bardzo często zdarza się, że prądu wytworzonego latem jest więcej, niż użytkownik jest w stanie zużyć. Taką nadwyżkę można wykorzystać. Zgodnie z prawem możliwe jest odebranie nawet 70-80% nadprodukcji (różnice wynikają z mocy instalacji).
Wydajność paneli słonecznych w różną pogodę
Użytkownicy często obawiają się pochmurnych dni, których w naszym kraju nie brakuje. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to duży problem. Polska jest całkiem dobrze nasłonecznionym krajem. Mamy lepsze warunki niż na przykład Niemcy, które są jednym z państw najchętniej wykorzystujących panele słoneczne. Zresztą wpływ zachmurzenia na wydajność instalacji jest tak naprawdę nieduży. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, panele słoneczne wykorzystują również rozproszone światło, więc do wytworzenia prądu nie jest niezbędne idealnie czyste niebo. Po drugie, w skali roku okazjonalna zła pogoda nie ma większego znaczenia. Nieznacznie mniejszą wydajność mogą łatwo nadrobić ładniejsze dni.
To samo dotyczy deszczu, który bywa nawet przydatny, ponieważ pomaga w oczyszczeniu paneli. Pewnym problemem może okazać się jednak śnieg, który, podobnie jak inne zabrudzenia, zasłania nieco powierzchni, która w efekcie nie ma dostępu do światła. Gdy zalegający brud lub śnieg wpływają na wydajność instalacji, trzeba ją po prostu umyć. Należy jednak pamiętać, by robić to w odpowiedni sposób.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami