Jakie wymagania muszą spełniać grunty pod farmę fotowoltaiczną?
Farma fotowoltaiczna to nowoczesna, ekologiczna elektrownia, która produkuje prąd z promieni słonecznych. Energia elektryczna pozyskiwana jest z odnawialnego źródła, co niewątpliwie stanowi ciekawy pomysł na biznes dla wszystkich inwestorów poszukujących intratnych wyzwań biznesowych.
Farma fotowoltaiczna to nowoczesna, ekologiczna elektrownia, która produkuje prąd z promieni słonecznych. Energia elektryczna pozyskiwana jest z odnawialnego źródła, co niewątpliwie stanowi ciekawy pomysł na biznes dla wszystkich inwestorów poszukujących intratnych wyzwań biznesowych. Co więcej, właściciele działek mogą zarabiać na wynajmie gruntu pod farmę ekologiczną. Czy jednak każdy teren się do tego nadaje? Jakie wymagania musi spełnić grunt pod farmę fotowoltaiczną?
Kiedy grunt nadaje się pod farmę fotowoltaiczną?
Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie, które kusi wielu inwestorów. Tak naprawdę oprócz niezbędnych środków finansowych niewiele trzeba, aby ten plan ziścić. Jednak zdecydowanie najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia jest działka. Najważniejsze jest, aby grunt pod farmę spełniał odpowiednie warunki.
Grunt pod farmę powinien mieć powierzchnię nie mniej niż 1 ha, przy czym minimalna szerokość to 50 m. Oprócz tego działka nie może być zacieniona przez drzewa czy inne budynki, gdyż poziom nasłonecznienia ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest też, aby dany teren zakwalifikowany był do IV lub gorszej klasy gruntu. W praktyce najczęściej pod tego typu inwestycje przeznaczane są działki, które z różnych powodów nie nadają się do budowy obiektów mieszkalnych, a uprawa produktów rolnych jest na nich mało opłacalna lub wręcz niemożliwa. Przedsięwzięcie takie jak budowa farmy fotowoltaicznej jest doskonałą okazją ku temu, by w sposób pożyteczny je wykorzystać.
Jaki grunt najlepiej nadaje się pod farmę fotowoltaiczną?
Kolejnym warunkiem jest dostęp działki pod farmę fotowoltaiczną do drogi publicznej. Jaki grunt najlepiej nadaje się pod farmę fotowoltaiczną?
Ważne jest również to, aby była położona na terenie, dla którego nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – a jeśli został, to musi uwzględniać instalacje OZE powyżej 100 kWp. Istotne jest także, aby w niedalekim sąsiedztwie działki znajdowała się sieć średniego napięcia lub GPZ (stacja elektroenergetyczna).
Jeśli jesteś posiadaczem działki i chciałbyś sprawdzić, czy będzie ona odpowiednia pod inwestycję w farmę fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami.